Wózek widłowy to niewielki pojazd, który najczęściej znajduje zastosowanie jako urządzenie wykorzystywane w magazynach, sortowniach, halach produkcyjnych, centrach logistycznych oraz sklepach wielkopowierzchniowych, takich jak hipermarkety. Jedną z głównych funkcji wózka widłowego jest transportowanie ciężkich ładunków, ale zdarza się również, że służą do odśnieżania, ważenia, a nawet do sortowania warzyw i owoców.

Co to jest wózek widłowy?

Bardzo często można się spotkać z innym określeniem na wózek widłowy – wózek jezdniowy podnośnikowy. Tak czy inaczej jest to jedno i to samo i doskonale sprawdza się w najróżniejszych branżach, od rolnictwa, poprzez przemysł spożywczy, aż po branżę budowlaną. Nie oznacza to jednak, że każdy wózek jest dokładnie taki sam, ponieważ możemy wyróżnić kilka rodzajów tych urządzeń:

  • elektryczne z napędem akumulatorowym,

  • gazowe,

  • spalinowe.

Wózki widłowe mają także różne funkcje, a wśród nich można wyróżnić wózki podnośnikowe, systemowe, podwieszane, boczne, a nawet antywybuchowe. Jak widać różnorodność jest dość duża. Dla każdej branży znajdzie się odpowiedni pojazd.

Przeznaczenie wózków widłowych, osprzęt i serwis

Do każdego rodzaju widłaka można dobrać takie wyposażenie dodatkowe, które najlepiej sprawdzi się w branży i w pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tego urządzenia. Osprzęt do wózków widłowych umożliwia transportowanie ładunków o niestandardowych rozmiarach i kształtach. Dodatkowe części do wózka widłowego to najczęściej standardowe widły, obrotnice, platformy robocze, szuflady np. do piasku, pługi do odśnieżania, uchwyty hakowe czy zamiatarki. Jak, zatem widać wózki widłowe mają wszechstronne zastosowanie.

Jak wybrać wózek widłowy?

Decydując się na zakup widłaka do firmy, magazynu czy sortowni nie warto wybierać najtańszej możliwej opcji, ponieważ jest to inwestycja na długie lata. Oprócz jakości urządzenia warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak gwarancja czy serwis wózków widłowych w Rzeszowie. Nie ulega wątpliwości, że widłaki są wykorzystywane do ciężkich prac i są mocno eksploatowane, dlatego powinny być solidne. Na rynku istnieją firmy, które w swojej ofercie posiadają niezawodne urządzenia, a także oferują pełne wsparcie, takie jak gwarancyjna naprawa wózka widłowego. Jest to szalenie istotne, ponieważ w wielu branżach te niewielkie pojazdy są niezastąpione, a wykluczenie ich z pracy mogłoby znacznie skomplikować i utrudnić funkcjonowanie magazynu, hali produkcyjnej, a nawet odśnieżanie chodnika w zimie.