W dzisiejszych czasach, gdzie ilość samochodów na drogach wzrasta z każdym rokiem, korzystanie z właściwych świateł drogowych w samochodzie staje się niezmiernie ważne. Nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego w tym artykule opowiemy o tym, jak prawidłowo korzystać z różnych rodzajów świateł.

1. Podstawowe rodzaje świateł:

W każdym samochodzie znajdują się zazwyczaj trzy podstawowe rodzaje świateł – światła mijania, drogowe oraz przeciwmgielne.

– Światła mijania są podstawowymi światłami, które powinny być używane przez kierowców podczas jazdy w nocy oraz w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz, mgła czy śnieg.

– Światła drogowe są zupełnie inaczej skonstruowane – ich budowa pozwala na oświetlenie drogi przed pojazdem na większej odległości. Powinny być używane tylko wtedy, gdy nie ma innych użytkowników drogi, ponieważ rzucają mocne światło, które może oślepiać.

– Światła przeciwmgielne są najczęściej używane w przypadku silnej mgły lub deszczu. Ich wykorzystanie poza zaznaczonymi przypadkami może być karane przez policję.

2. Światła do jazdy dziennej:

Coraz większa ilość nowych samochodów posiada fabrycznie zamontowane światła do jazdy dziennej (DRL), które włączają się automatycznie wraz z uruchomieniem silnika. Ich celem jest zwiększenie widoczności pojazdu w ciągu dnia. Powodem, dla którego nie ma potrzeby używania świateł mijania, jest to, że światło dzienne odbija się słabiej od reflektorów innych pojazdów niż światło mijania.

3. Ustawienie świateł:

Właściwa regulacja ustawień kierunkowych świateł jest kluczowa dla jazdy bezpiecznej na drodze. Zbyt nisko ustawione światła oślepiają przeciwkojezdnych, natomiast zbyt wysoko ustawione światła znacznie ograniczają widoczność drogi przed pojazdem. Aby właściwie dostosować oświetlenie, należy skorzystać z funkcji ustawienia świateł w samochodzie lub poprosić o pomoc mechanika.

4. Jak korzystać ze świateł drogowych w mieście:

W mieście, gdzie ilość źródeł światła jest większa niż na drogach za miastem, powinno się korzystać ze świateł mijania. Jest to po prostu mniej inwazyjne dla innych kierowców i pieszych.

5. Podsumowanie:

Podstawowe światła, takie jak mijania, drogowe lub przeciwmgielne, powinny być używane zgodnie ich przeznaczeniem. W przypadku świateł do jazdy dziennej trzeba pamiętać, że nie zawsze mogą zastąpić światła mijania. Odpowiednie ustawienie świateł jest kluczowe dla bezpiecznej jazdy na drodze. Więc nie zapominaj o światłach – to ważny element bezpieczeństwa na drodze.