Okres zimowy a hodowla koni

Zima jest to trudny czas dla właścicieli koni. Muszą oni szczególnie zadbać o swojego kopytnego zwierzaka. Zimie towarzyszą złe warunki atmosferyczne, mokre, błotniste podłoże oraz brak dostępu do świeżego pokarmu oraz mniej ruchu na świeżym powietrzu. Dlatego tak ważne jest, by zimą podawać koniom dodatkowe pasze, które wzbogacone są o potrzebne witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wysłodki buraczane jako pasza dla koni

Wysłodki to produkty uboczne w przemyśle cukrowym. To rozdrobnione buraki cukrowe, które poddawane są procesowi konserwacji. Wysłodki bardzo często są suszone, dzięki czemu wydłuża się ich przydatność do użycia. Stanowią cenne źródło witamin, mikroelementów oraz stanowią dobre źródło energii dla koni. Z tego względu są doskonałe do podawania w okresie zimowym, kiedy dostęp do dobrej jakościowo paszy jest utrudniony.
Przy wyborze wysłodków buraczanych należy zwrócić uwagę na to skąd pochodzi pasza. Jeśli cena wydaje się zbyt niska najprawdopodobniej jest to bezpośredni odpad z cukierni. Taka pasza jest bardzo kaloryczna i nie nadaje się do podawania koniom.

Rodzaje wysłodków buraczanych

Na rynku kupić można dwa rodzaje wysłodków z buraków: melasowane i niemelasowane. Dodatek melasy sprawia, że pasza jest smaczniejsza i zawiera mniej kurzu. Jest więc chętniej pobierana przez zwierzęta. Wysłodki melasowane posiadają również wyższy indeks glikemiczny, a co za tym idzie przyczyniają się do szybkiego wzrostu stężenia cukru we krwi konia po karmieniu. Zbyt duże ilości glukozy w organizmie konia może przyczynić się do otyłości, problemów metabolicznych, czy też zbyt gwałtownego i krótkotrwałego pobudzenia. Nie jest to więc najzdrowsza pasza dla koni. Lepszym rozwiązaniem jest podawanie wysłodków niemelasowanych.

Zalety podawania wysłodków niemelasowych

Wysłodki niemelasowane stanowią paszę bogatą w włókno, które jest istotne dla przewodu pokarmowego koni. Wysłodki zawierają włókna, które są szybko fermentowane w przewodzie pokarmowym i stanowią źródło dobrej energii dla zwierząt. Karmiąc konie wysłodkami niemelasowanymi zapewniamy im wyższy poziom energii niż karmiąc je innymi paszami. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dla koni wychodzących zimą na zewnątrz. Dodatkowa energia do ogrzania organizmu jest dla tych zwierząt niezbędna.
Wysłodki bez melasy zapewniają również niski indeks glikemiczny, co sprawia, że są bezpieczniejszą i zdrowszą paszą dla koni. Dodatkowo wysłodki niemelasowane stanowią cenne źródło witamin i minerałów, które są potrzebne koniom do prawidłowego funkcjonowania. W ten sposób niwelujemy konieczność podawania innych suplementów. Wysłodki te wspomagają układ odpornościowy koni oraz układ kostno-stawowy i mięśniowy.
Jest to również pasza, która może pomóc w dodatkowym pojeniu zwierząt. Ze względu na fakt, iż wysłodki buraczane w większej ilości podaje się z dodatkiem wody, karmienie tą paszą przyczynia się do dodatkowego nawodnienia konia. Jest to więc pasza, którą warto podawać, zwłaszcza w okresie zimowym.